Ultrazvučne kade
Ultrazvučno čišćenje je proces koji koristi ultrazvuk (obično od 20 do 40 kHz) za agitaciju tečnosti, sa efektom čišćenja. Ultrazvučne kade dolaze u različitim veličinama, od malih desktop jedinica sa unutrašnjom zapreminom manjom od 0,5 litara (0,13 US gal), do velikih industrijskih jedinica sa zapreminom koja se približava 1.000 litara (260 US gal).
Princip ultrazvučne kade za čišćenje je da pretvara zvučnu energiju izvora ultrazvučne frekvencije u mehaničku vibraciju kroz pretvarač. Vibracija koju generiše ultrazvučni talas prenosi se na tečnost za čišćenje kroz zid rezervoara za čišćenje, tako da mikro-mehurići u tečnosti u rezervoaru mogu da vibriraju pod dejstvom zvučnog talasa, uništavajući i odvajajući prljavu adsorpciju na površine predmeta.
U zavisnosti od predmeta koji se čisti, proces može biti veoma brz, potpuno čišćenje zaprljanog predmeta za nekoliko minuta. U drugim slučajevima čišćenje može biti sporije i duže od 30 minuta.[1]
Ultrazvučne kade se koriste za čišćenje raznih vrsta predmeta, uključujući nakit, naučne uzorke, sočiva i druge optičke delove, satove, stomatološke i hirurške instrumente, alate, novčiće, nalivpera, palice za golf, kolute za pecanje, roletne, komponente vatrenog oružja, brizgaljke goriva za automobile, muzički instrumenti, gramofonske ploče, delovi industrijskih mašina i elektronska oprema. Koriste se u mnogim radionicama nakita, časovničarskim ustanovama, radionicama za popravku elektronike,[2] i naučnim laboratorijama.